Anal Fistül

PERİANAL FİSTÜL:

fistul

Anal bölgenin daha nadir olarak görülen bir hastalığı olan anal fissür anal kanal ile cilt arasında olan sıkıntılı bir tüneli içerir.

Bazen iç veya bazen dış ağzı kapalı olabilir. Bazen ortasında sinüs adı verilen bir boşluk olabilir. Bu sinüs plonidal sinüs (kıl dönmesi) denilen hastalıkla karıştırılmamalıdır. Fistüller ortasındaki boşluk anlamındadır. Uçların biri veya ikisi kapalı olduğundan veya arada sinüs mevcutsa anal apse gelişme ihtimali çok artar.

Belirtileri:

Anal fistülde hastalar çoğunlukla çamaşırlarında sık kirlenme ve sarı kötü kokulu bir sıkıntı tarif ederler. Bazen şişlik ve enfeksiyon bulguları eklenebilir yani kızarıklık, ateş, hassasiyet ve üzerine oturamama eklenebilir.

Tanı Konması:

Fistülün cilde açılan dış ağzı gözlendiğinde tanı konur. Fistülün dış ağızdan içeriye doğru bir tünel uzanmaktadır ve diğer ucu anal kanala açılabilir veya açılmayabilir. Dış ağızdan bir tel (stile) sokularak fistülün gidişi ve nereye vardığı gözlenir. Bu ağrısız bir yöntemdir.

Bu yöntemin bize sağladığı en önemli bilgi fistülü oluşturan tünel ve etrafını saran tamir dokusunun makat kaslarının arasından geçip geçmediğinin tespitidir.  Sfinkter adı verilen kasların arasından geçmesi durumunda kasları etkileyen enfeksiyon olabilir ve ameliyat şeklini değiştirebilir.

Tedavisi:

Basit fistüller cerrahi olarak fistül mesiri ile birlikte çıkarılabilir. Cerrahide amaç sfinkteri koruyarak fistülün çıkarılmasıdır.

Fistülotomi; Fistülün cilde ağızlaştırılması

Fistülektomi; Fistülün çıkarılması yöntemidir.

Ameliyat yapılması fistülün kas içinden geçmesi nedeniyle sakıncalı olan hastalarda seton adı verilen naylon veya telle fistül  dış ağızdan girip iç ağızdan çıkan ile bağlanır her gün sıkılarak yavaş yavaş dokuyu kesmesi ve cilde yavaş fistülotomi şeklinde etki ederek tedavi sağlanır.

Tedavi Ücretleri Ne Kadardır?

Bundan 23 yıl önce sağlık sektöründe yerini almış olan Medicine Art kliniğimiz 2007 yılı itibari ile SGK ile anlaşma sağlamıştır. Bugüne kadar birçok hekimin tedavi etmekten uzak durduğu zor vakalarda modern ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanan kliniğimizde hasta ve hasta yakınlarının menuniyeti her şeyin üstündedir. SGK ve BAĞ-KUR Emekli Sandığı’na bağlı olan hastalara %50 indirim imkanı sunan kliniğimizde uygulanan anal fistül tedavi ücretleri için iletişim numaralarımızdan her daim ulaşabilirsiniz.

Bakırköy Medicine Art Randevu ve İletişim

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Randevu Formu için Tıklayın

Soru ve Cevaplar

  • Bundan yaklaşık 1,5 ay önce İzmir’deki polikliniğinizde anal fistül ameliyatı oldum.Ameliyat öncesi oluşan sivilcemsi şey ve ağrım geçti fakat hala bi akıntı geliyor ve bazen kanama meydana geliyo dün kontrol ettiğimde sanki yumuşak sivilceye benzer birşey fark ettim bu beni korkuttu lazer ameliyatından sonra tekrar nüks etmesi zor demişti doktor bey ama akıntı ve o yumuşak şişlik korkuttu beni bu tekrar fistül başlangıcı belirtisi olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir